#
Ul. Tadeusza Śliwiaka 53, 30-798 Kraków +48 606 108 176 bok@izolacjewschod.pl

Izolacje natryskowe PUR

izolacja natryskowa

Izolacje z pianek poliuretanowych wykonuje się na miejscu poprzez mieszanie ze sobą dwóch ważnych składników dostarczanych osobno w beczkach po standardowo dwieście kilogramów. Składnikami tymi są izocyjanian oraz poliol. Szczegółowe kwestie izolacyjne zależą od konkretnego systemu materiału.

W praktyce wykorzystuje się trzy systemy natryskowe PUR różniące się gęstością piany. Są to systemy: lekki, średni i ciężki o gęstości piany odpowiednio 35, 45 i 55 kilogramów na każdy metr sześcienny wykonywanej izolacji. Nie jest to jednak jedyny element, który trzeba brać pod uwagę przy wyborze systemu.

Główną kwestia zawsze musi być to, gdzie i w jakim konkretnym celu będzie powstawała izolacja. Kluczową kwestią jest też odpowiednia wytrzymałość na ściskanie, co może być barierą dla stosowania niektórych technologii w niektórych zastosowaniach. Technika wykonywania izolacji jest bardzo prosta.

Oba składniki wykorzystywane w mieszance podgrzewa się osobno, po czym osobnymi przewodami podawane są pod ciśnieniem do specjalnego pistoletu, gdzie są mieszane i uwalniane na powierzchnie, do której będą przylegać. Pistolet cały czas pompuje powietrze, ale nie jest ono częścią mieszanki. Służy ono jedynie do czyszczenia dyszy pistoletu.

pistolet do nakładania piany purTak prosta technika tworzenia poliuretanowych izolacji termicznych sprawia, że proces przebiega szybko i sprawnie, a do tego jest to stosunkowo czysta procedura. Średnia powierzchnia izolacji, czyli około 500 metrów kwadratowych, wymaga około 2 dni roboczych, jeśli nie występują żadne dodatkowe komplikacje. Marnotrawstwo substancji czynnych jest znikome, a izolacja szybko przyjmuje swoja ostateczna postać. Po jej położeniu wymaga się wietrzenia pomieszczenia przez około jedną dobę, po czym można bez najmniejszych problemów rozpocząć normalne użytkowanie przestrzeni.

#