#
Ul. Tadeusza Śliwiaka 53, 30-798 Kraków +48 606 108 176 bok@izolacjewschod.pl

Pianka poliuretanowa - idealna forma izolacyjna

pianka pur

Z dnia na dzień, Polacy skarżą się na rosnącą cenę energii, niezbędnej do ogrzania domu. Tymczasem, by utrzymać w domu stałą temperaturę wcale nie trzeba wydawać majątku na ogrzewanie, a zainwestować w odpowiednią izolację budynku. Okazuje się bowiem, że to nie wystarczające ogrzanie, ale niewłaściwa izolacja przyczynia się do obniżania temperatur w domu. Najbardziej narażone miejsca na tę stratę to przede wszystkim granice stropu i zadaszenia, dlatego szczególną uwagę trzeba zwrócić właśnie na te elementy konstrukcji budynku. 

Form izolacji jest bardzo dużo, jak spośród nich wybrać trafnie? Okazuje się, że głównym kryterium nie będzie tu cena, współczynnikiem lambda czy oporem cieplnym - niemniej są to ogólnie przyjęte różnice. W praktyce jednak, najbardziej ważnymi aspektami powinny być takie cechy jak: szczelność, trwałość i brak oddziaływania warunków zewnętrznych na materiał izolacyjny.

Dotychczas Polacy do ocieplania budynku najczęściej decydowali się na wełnę mineralną. Rzeczywiście, materiał ten posiada bardzo dużo plusów jak choćby niska cena oraz łatwość montażu. Jednak okazuje się, że niekorzystnie wpływa ona na kubaturę pomieszczeń. Z biegiem lat, wełna mineralna traci na swojej skuteczności, gdyż jej kształt zmienia się, deformuje się tworząc luki przez które ciepło zwyczajnie "ucieka". Szacuje się, że brak wypełnienia na początku funkcjonowania zazwyczaj wynosi około 10 %. Wraz z procesem przemieszczania się materiału izolacyjnego, wynik ten może zwiększyć się aż do 90%.

W związku z powyższym, wełna mineralna ustąpiła miejsca piance poliuretanowej otwartokomórkowej. To wspaniała alternatywą dla tradycyjnych form izolacyjnych, gdyż posiada nieskończoną ilość pozytywnych właściwości, nie mając przy tym wad. Wykorzystanie pianki do izolacji, pod kątem ceny nie różni się właściwie niczym od wykorzystania wełny. Jednocześnie, izolując dach lub stropy mamy gwarancję tego, że z biegiem lat pianka nie ulegnie deformacji, nie będzie już problemem.

piana poliuretanowaDzięki nowoczesnej technologii wykorzystanej w piance, mimo lekkiej formuły jest to materiał zdecydowanie bardziej odporny zarówno na wilgoć, jak i warunki atmosferyczne. Dlatego też, można ją wykorzystać do izolacji domów, jak i pomieszczeń gospodarczych. Jak już zostało wspomniane, pianka poliuretanowa posiada lekką formułę, która nie obciąża konstrukcji budynku. Dzięki temu, nie tylko izolacja, ale i sam budynek będzie służył nam przez wiele dekad. Co więcej, przez ten czas będziemy cieszyć się ciepłem, bez wysokich rachunków za energię.

#