#
Ul. Tadeusza Śliwiaka 53, 30-798 Kraków +48 606 108 176 bok@izolacjewschod.pl

Wełna mineralna kontra styropian kontra pianka poliuretanowa

czym ocieplić drewniany dom

Osoby decydujące się na docieplenie domu mają całkiem spory arsenał dostępnych środków. Różne metody to jednak różne właściwości, rożne wady i zalety, więc wybór nie jest prosty.

Warto pamiętać o klasycznej wełnie mineralnej. Póki zachowuje idealny stan techniczny, cechuje się dobrymi właściwościami z zakresu termoizolacji i posiada niski współczynnik przenikania ciepła. Kojarzy się jednak głównie z bardzo nieprzyjemnym i nawet niebezpiecznym pyłem, jaki powstaje w jej otoczeniu. Jest ona tania, ale niestety niepraktyczna i jest bardzo podatna na wilgoć, która rujnuje jej właściwości. Tych wad w większości nie posiada styropian.

Styropian jest na dzisiaj systemem dominującym. Największy problem, jaki powstaje przy jego układaniu, to tworzenie się mostków cieplnych na łączeniach poszczególnych elementów. Jeśli jednak zastosuje się płyty z krawędziami profilowanymi, a najlepiej ułoży się mijankowo dwie warstwy styropianu, problem zostanie ograniczony do minimum, chociaż oczywiście nie zniknie całkowicie. Uzyskanie odpowiedniej izolacji termicznej wymaga też często dość grubych warstw styropianu.

ocieplenie stropów domuZastosowanie pianki poliuretanowej daje z kolei wiele zalet dodatkowych. Ocieplone nim wnętrze jest równocześnie wyciszone, a do tego posiada znakomitą ochronę przed wodą. Pianka PUR z zamkniętymi komorami nie przepuszcza wody i powietrza, ale jest w stanie umożliwić budynkowi oddychanie, dzięki czemu nie pojawia się w jego wnętrzu kondensująca wilgoć. Pianka poliuretanowa może być spokojnie kładziona w miejscach dawno wykończonych. Nie będzie wchodziła w reakcje chemiczne z żadnymi elementami budynku, nie będzie pyliła czy w jakikolwiek sposób brudziła otoczenia.

Stosowana powszechnie metoda natryskowa gwarantuje odpowiednie dotarcie z pianką każdy zakamarek bez konieczności jakiegokolwiek demontażu konstrukcji domu i można mieć też pewność, że powstanie całkowicie jednolita powłoka bez mostków termicznych. Wykorzystanie pianki nie jest tanie, bo wymaga pracy odpowiedniej ekipy specjalistów, ale też nie należy do najdroższych opcji na rynku.

#